İşveren, Yemek Ücreti Vermek Zorunda Mıdır?

İşveren tarafından yemek ücreti zorunlu mu? Konuya hemen sorumuzun cevabı ile başlayalım. İş Kanununa göre zorunlu değildir.

4857 Sayılı İş Kanunu’nda çalışana yemek ücreti verilmesi veya iş yerinde yemek verilmesi konusunda bir kanun maddesi bulunmamaktadır. Bu nedenle işveren ile işçinin iş görüşmesinde bu konuyu kesinlikle netleştirmeleri gerekmektedir. Görüşmede alınan karardan sonra iş sözleşmesinde de alınan kararı sözleşme hükümlerine eklemeleri gerekir.

İş sözleşmesinde yemek ücreti veya şirket içinde verilecek yemek konusunda bir madde varsa, işveren yemek ücretini ödemek zorundadır ya da işçiye şirket içinde yemek sağlamak zorundadır.

İş sözleşmesinde yemek ücreti veya iş yerinde yemek verilmesi ile ilgili bir madde yoksa, işveren yemek parasını veya çalışana yemek sağlamak zorunda değildir.

İşveren tarafından yemek ücreti zorunlu mu? adlı yazımızı okuduktan sonra 27.12.2019 tarihinde 30991 nolu (2. Mükerrer) Resmi Gazetede yayımlanan Gelir Vergisi Genel Tebliği (Seri No:310) ile 2020 yılına ait yemek bedelinin KDV hariç 23,00 TL – KDV dahil 24,84 TL olduğunu hatırlatalım.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir