Hangi Uygulamalar ve Siteler, Facebook ile Veri Paylaşıyor?

Facebook, üçüncü taraf web sitelerinin ve uygulamalarının Facebook ile paylaştığı verileri kullanıcılarının yönetmelerine ve silmelerine olanak tanıyan “Facebook Dışı Etkinlik” aracını (Off-Facebook Activity Tool) dünya genelindeki tüm kullanıcılara sundu.

Bu özellik ilk olarak 2018’de Facebook’un yıllık geliştirici konferansında tanıtıldı, ancak yalnızca geçen yıl belirli ülkelerdeki kullanıcılara sunulmuştu.

Facebook Dışı Etkinlik Aracı, ilk kez 2018’de duyurulduğunda çok daha kullanıcı dostu bir adı vardı “Geçmişi Temizle” (Clear History). Ancak Facebook, aracın yayınlanan Facebook verilerini silmeyle ilgili bir şey olduğunu düşünebilecek kullanıcıların kafasını karıştırabileceğine inandığı için adını değiştirdi.

Facebook’un bugün açıkladığı gibi, diğer işletmeler sitelerinde ve uygulamalarındaki etkinliğinizle ilgili Facebook’a bilgilerinizi gönderir ve Facebook size ilgili reklamları göstermek için kullanır. Yeni Facebook Dışı Etkinlik aracıyla, bu bilgilerin bir özetini görebilir ve hesabınızdan silebilirsiniz.

Çoğu kişi kullanıcı reklam destekli Web’in nasıl çalıştığının karmaşıklığını anlamıyor ve Facebook’un korkutucu derecede doğru reklamlarla hedeflemek için akıllı telefonlarının mikrofonunu dinlediğini varsayıyorlar. Ancak, Facebook’un güçlü ve ayrıntılı reklam hedefleme özelliklerine ek olarak kendi uygulamaları aracılığıyla topladıkları verileri Facebook ile paylaşan diğer işletmelerden de yararlanıyor.

Facebook Dışı Etkinlik aracı, hangi uygulamaların ve internet sitelerin veri topladığını, Facebook’un bilgileri nasıl aldığını, kaç etkileşimin (oturum açma, arama, satın alma vb.) ve daha fazlasını açık bir şekilde sunacaktır. Ardından üçüncü taraf uygulamanın veya internet sitesinin Facebook bağlantısını kesmeyi seçebilirsiniz.

Bu aracın varlığı, Facebook’un 87 milyon Facebook kullanıcısının verilerini bir Facebook uygulaması aracılığıyla ele geçiren Cambridge Analytica skandalının doğrudan bir sonucudur. O zamandan beri şirket, veri toplama ve paylaşma uygulamaları üzerinde daha fazla netlik ve kullanıcı kontrolü sağlamak için geliştirilmiş gizlilik kontrolleri ve araçları üzerinde çalışmaktadır.

Facebook Dışı Etkinlik Aracına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir